25 травня — Міжнародний день без пластику
Міжнародний день без пластику (International Plastic Free Day) – це щорічна екологічна подія, яка спрямована на підвищення обізнаності про вплив одноразового пластику на навколишнє середовище та сприяння використанню екологічно чистих альтернатив.
Скажіть “ні” пластику у цей день – відмовтеся від його використання зовсім, не купуйте та не використовуйте. Хай це буде внеском у збереження природи та мотивацією обмежити споживання пластикових виробів щодня.
Важливо зазначити, що будь-яка прородоохоронна подія або акція, це лише цеглинка у тривалому процесі формування екологічної культури та свідомості кожної людини і всього суспільства. Ми маємо прагнути, щоб екологчні та дбайливі до природи звички та дії були не одноразовими, а щоденними та усвідомленими. Протягом року багато природоохоронних подій та свят, бо це є гострою екологічною потребою людства, а не даниною моди чи трендом.
Міжнародний день без пластику подія нагадує нам про згубний вплив забруднення пластиком на екосистеми, дику природу та здоров’я людини. Цей день заохочує людей, громади та підприємства , вживати заходів для зменшення споживання пластику, сприяти переробці та знаходити інноваційні рішення для мінімізації пластикових відходів.
Найпопулярніші види пластикових забруднювачів планети
До найбільш поширених видів пластикових забруднювачів планети належать:
• пляшки
• тара для миючих засобів
• контейнери для їжі на винос
• одноразовий посуд
• упаковка товару
• пакети та обгортками
Що з цього ви можете не використовувати або замінити на альтернативні форми? Зробіть це!
Цікаві факти про забруднення пластиком навколишнього середовища:
• щорічно виробляється понад 380 мільйонів тонн пластику
• половина всього виробленого пластику є одноразовим, тобто його викидають лише після одного використання
• лише 9% усього пластику переробляється
Отже, більша частина виробленого й використаного пластику засмічує наші міста та села, заповнює звалища та забруднює океани.
Формування екологічної культури та свідомості особистості – це крок до побудови екологічної культури у суспільстві. Це потужний внесок у збереження нашої планети. Почніть із себе. Разом ми сила!
Альтернатива пластику у побуті:
• багаторазові стакани та чашки для пиття гарячих і холодних напоїв
• більшість кав’ярень сьогодні вже готуть “каву з собою” у ваш багаторазовий кухлик
•багаторазові соломинки для коктелів
• багаторазові сумки для покупок з тканини
• силіконові або паперові пакети для бутербродів і закусок
• біорозкладні пакети для сміття.
Для зменшення пластику:
• даруйте друге життя речам (продавайте або віддавайте непотрібні вам речі)
• не купуйте зайвого та непотрібного
• обирайте екологічні іграшки для дійтей та дбайте про адекватну кількість іграшок у дитини
• носіть з собою торбинку для шопінгу з тканини
• обирайте паперову упаковку, посуд або тару
• сортуйте сміття
• здавайте пластик на переробку
• усвідомте свій внесок та відповідальність у збереження природи
• любіть себе та дбайте про місце свого проживання – Землю!
Що робити у Міжнародний день без пластику?
• обговорюйте та поширюйте інформацію про одноразовий пластик та його вплив на навколишнє середовище
• для соцмереж використовуйте #InternationalPlasticFreeDay
• поглиблюйте свої знання про вплив пластикових відходів на наше довкілля
• зробіть хоч одну альтернативу платику у своєму побуті, щоб утворювати менше пластикових відходів.
Міжнародний день без пластику надихає людей робити свідомий вибір, який сприятиме чистішій і здоровішій планеті для нинішніх і майбутніх поколінь.
25 травня — День хіміка
В останню неділю травня кожен рік святкують День хіміка. Це свято було відновлене 7 травня 1994 року. В цей було вирішено вшановувати робітників хімічної та нафтохімічної промисловості. Свято відзначається на підприємствах в містах, значна кількість населення яких працює на профільних промислових об’єктах.
Хімія займає важливе місце у житті людей. Її відкриттями користується не лише промисловість, а й кожна сім’я. Ліки, косметика, побутові засоби, більшість харчових добавок та речі першої потреби отримані за допомогою хімії.
Багато важливих для людства відкриттів відбулися завдяки хімікам випадково:
— Американець Чарльз Гудьїр відкрив рецепт виготовлення гуми, завдяки якому став засновником великої корпорації з виготовлення шин. Помилково на плиті він нагрів каучук з сіркою, таким чином відкривши вулканізацію.
— Завдяки поганому знанню іноземної мови був винайдений замінник цукру – сукралоза. Профессор Леслі Х’ю попрохав студента випробувати речовину. Хлопець, що погано володів англійською мовою, вирішив, що його прохають спробувати сукралозу на смак. В результаті він визначив, що речовина солодка.
— Протиударне скло для автівок було винайдено також випадково. Хімік із Франції Едуард Бенедиктус впустив на підлогу скляну колбу з нітроцелюлозою, але вона не розбилася. Це і стало основою для розробки тришарового скла.
25 травня — День рушника
Щорічно 25 травня прихильники творчості британського комедійного письменника Дугласа Адамса відзначають День рушника. Неформальну подію започаткували у 2001 році (за пів місяця після смерті Адамса).
Річ у тім, що роман письменника «Путівник Галактикою» зображує рушник як найважливіший предмет для подорожанина автостопом. Адже рушником можна вкритись, коли холодно, загорнутись у нього дорогою, розмахувати ним, відпочивати на ньому, коли тепло, витиратись, перев’язати голову за потребою, та зрештою – захищатись.
25 травня шанувальники твору Дугласа Адамса носять з собою рушник, який тримають на видному місці, аби зацікавити інших людей до прочитання «Путівника Галактикою».
27 травня — День народження скотча
27 травня вважається Днем народження скотча – липкої стрічки, яку ми використовуємо кожен день у різних сферах життя. Винахідником липкої стрічки вважається американець Річард Дрю.
Дрю працював лабораторним техніком у компанії Minnesota Mining and Manufacturing, яка спеціалізувалась на виробництві наждачного паперу, а також займалася дослідженнями непроникних матеріалів та целофану.
Одним із обов’язків Річарда було спостереження за тестуванням наждачної шкірки у магазинах та автосервісах. Одного разу він побачив, що під час фарбування кількома кольорами лінії виходять не охайними, тому захотів розв’язати цю проблему. Через рік технік розробив липку стрічку завширшки 5 см, але вона не одразу «припала до двору». Річард зекономив та наніс липкий склад тільки по межі стрічки, тому вона зморщувалася під час використання. Після цього випадку один з майстрів дав пораду Дрю звернутися до своїх шотландських директорів (Scotch bosses) та попрохати їх більше не економити, щоб зробити «винахід» більш клейким. У ті часи шотландців вважали дуже жадібними, це й стало підставою для виникнення назви одного з найбільш потрібних продуктів століття.
Саме 27 травня 1930 року Річард Дрю отримав патент на свій винахід – скотч. Першу стрічку було вироблену на целофановій базі з каучуку, смол та олій. Вона принесла своєму винахіднику значний капітал.
30 травня — Міжнародний день обіймів вашої кішки
30 травня щороку проводиться Міжнародний день обіймів вашої кішки (International Hug Your Cat Day). У США це національне свято, яке відзначають 4 червня. Цього дня для усіх любителів цих домашніх тварин з’являється прекрасна нагода показати свою любов до них.
У цей день можна відзначити комфорт та добрий гумор, які кішки дарують своїм власникам. За емоції у котів відповідають ті ж самі ділянки мозку, що й у людини.
Мало хто знає, що своє «няв» кішки можуть змінювати для маніпуляції над своїми власниками. Наприклад, коли вони голодні і просять їжу, то часто імітують плач немовляти.
Міжнародний день обіймів вашої кішки – це прекрасна можливість обійняти усіх кішок у світі, обдарувати їх любов’ю та увагою, подякувавши за відданість. Відзначати свято закликають навіть тих, хто не має у своєму домі кішки. Їм пропонують роздавати свої обійми усім пухнастим чотирилапим. Можна обійняти кота друга або відвідати котячу кав’ярню, щоб там пообійматися. Людина, яка любить кішок, але не може їх тримати, може в цей день попрацювати волонтером в місцевому притулку для тварин. Ті, хто страждає від алергії, також не повинні оставатися осторонь свята. Вони можуть взяти участь у святкуванні, переглянувши відеоролики зі смішними кошенятами.
Остання субота травня —
День працівників видавництв, поліграфії та книгорозповсюдження в Україні
День працівників видавництв, поліграфії та книгорозповсюдження в Україні святкують щороку в останню травневу суботу. Вперше свято відзначили 24.05.1999 згідно з указом голови держави. Дата була покликана заохочувати працю робітників поліграфічних видавництв.
У 2025 році День працівників видавництв, поліграфії та книгорозповсюдження в Україні відзначається 31 травня.
Друкарські верстати з’явилися в Україні ще у XV столітті, тому друкова справа має власну давню історію. Дійсним витвором книжкового мистецтва була Острозька Біблія, видана у 1581 році. Ця книга стала своєрідним каноном, за яким видавалися релігійні книги не тільки в Україні, але і в сусідніх країнах Європи.
Для видання книг необхідно мати чималий запас знань і терпіння, тому не дивно, що у працівників видавництв і поліграфії є власне свято.
Немає коментарів:
Дописати коментар