понеділок, 12 лютого 2024 р.

12 лютого — День Чарльза Дарвіна

                

У день Дарвіна розповідаємо біографію видатного біолога і цікаві факти про вченого.


12 лютого відзначається день народження всесвітньо відомого англійського вченого Чарльза Дарвіна. Розроблена ним теорія еволюція назавжди змінила уявлення людей про світ. Щоб вшанувати цінний внесок Дарвіна в світову науку, дата 12 лютого заснована як День Дарвіна.                   

Дарвін народився в 1809 році в заможній родині вчених і рано втратив матір. Батько відправив 8-річного Чарльза в пансіон. Там хлопчик проявив інтерес до природи. Замість навчання він почав колекціонувати метелики і мінерали, а також захопився полюванням і хімією. До навчання Чарльз інтересу не виявляв і отримав поганий атестат.

У 1825 Дарвін вступив до Единбурзького університету на лікаря. Але і там йому не були цікаві лекції, а хірургію він зовсім зненавидів. Будучи студентом, Чарльз зацікавився анатомією морських безхребетних і зробив свої перші наукові відкриття.

У 1828 році Дарвін покинув Единбурзький університет і вступив в Кембридж, але і там був не самим старанним учнем. Його новим захопленням стало колекціонування жуків. Він познайомився з відомими в Англії натуралістами. 


У 1831 році, після закінчення університету, Дарвін як натураліст відправився в кругосвітню подорож до 1836 року. Він уважно записував всі спостереження за 5 років подорожі, поповнив колекцію тварин і описав кілька маловідомих безхребетних.

Під час подорожі по різних континентах Дарвін спостерігав за відмінностями і схожими рисами у різних видів тварин. Все це він описав у своїй першій книзі "Записки натураліста". А в 1842 році написав перший нарис про походження видів, в якому розмірковував про природний відбір і про походження сучасних видів тварин від більш ранніх.

У 1868 році Дарвін опублікував свою другу працю на тему еволюції, в якій навів приклади еволюції тварин. У 1871 році створив найважливішу працю свого життя - "Походження людини і статевий відбір", де вперше у світовій історії навів аргументи про походження людини від мавпоподібних предків.

Дарвін був одружений зі своєю двоюрідною сестрою і мав 10 дітей, з яких троє померли в дитинстві. Сам Дарвін помер у 1882 році у віці 73 роки.

                                             Цікаві факти про Чарльза Дарвіна


1.У дитинстві і в юності Дарвін був переконаним християнином і хотів стати теологом. Але кругосвітня подорож і спостереження за морськими тваринами викликали в ньому сумніви в істинності релігії. Дарвін зовсім розчарувався в релігії, коли його діти померли в ранньому дитинстві.
2.Тяга до науки у нього була, можливо, спадковою. Його дідусь був відомим вченим-натуралістом, хоча, звичайно, прізвище Дарвін прославив все-таки його онук.
3. Ще в юності Чарльз Дарвін асистував батькові на проведених тим операціях. Батько його був хірургом.
4. Пристрасть до історії прокинулася в майбутньому вченому ще в дитинстві. У віці восьми років він відкрив для себе природну історію, і захопився їй так, що в результаті присвятив науці все своє життя.
5.    Навчався Чарльз Дарвін дуже посередньо, не добився добрих результатів з предметів, які його не цікавили. Вчителі вважали, що він взагалі ні на що не годиться.
6. Протягом усього життя вчений ратував на скасування рабства в США.
7. Чарльз Дарвін був членом екстравагантного клубу, члени якого займалися тим, що намагалися спробувати якомога більше видів їжі рослинного і тваринного походження. Під час однієї зі своїх експедицій Дарвін, ймовірно, побив усі рекорди, добравшись до доступної кулінарної екзотики у чужих берегів.
8. Вчений був одружений зі своєю кузиною.
9.Проект « Переписка Дарвіна » ;, що діє з середини 70-х років минулого століття, займається класифікацією і публікацією листів вченого. Вже опубліковано п'ятнадцять томів.
10.Дарвін вів більш-менш постійне листування з двома тисячами людей, і за своє життя відправив майже п'ятнадцять тисяч листів.
11.Творець теорії еволюції все життя був агностиком, і, всупереч популярному міфу, не звернувся до релігії на старості років.
12.Експедиція до берегів Південної Америки, до складу якої входив Чарльз Дарвін, затягнулася на цілих 5 років.
13. Великий вчений народився в один день з Авраамом Лінкольном, першим президентом США і людиною, який скасував рабство.
14. І до цього дня в Королівському ботанічному саду в Лондоні ростуть рослини, які є нащадками тих, що Дарвін привіз зі своєї південноамериканської науково-дослідної експедиції .
15. Дарвін листувався з Карлом Марксом. Батько-засновник комунізму, до речі, високо оцінював його наукову діяльність.
16. У Академія наук Петербурга Чарльз Дарвін був почесним членом-кореспондентом.
17. У юності він захоплювався хімією, але швидко охолов до цієї науці.
18. Дарвін є автором ряду праць з геології. При цьому ставився він до неї завжди прохолодно.
19. У юності Чарльз Дарвін подумував про те, щоб стати хірургом, як і його батько, але відмовився від цієї думки, тому що не міг виносити страждання, які лікар вимушено завдавав пацієнтові в ті роки, коли медицина була ще не так розвинена, як зараз.
20.Діти Дарвіна, які вижили, були дуже слабкими і часто хворіли. Вчений пояснював це родинними зв'язками зі своєю дружиною. На основі своїх роздумів він написав кілька праць про небезпеку близькоспоріднених зв'язків.
21. На честь Дарвіна були названі кілька видів тварин, а також гора, австралійське місто і кратери на Марсі і на Місяці.
22. Дуже корисною для досліджень Дарвіна стала поїздка в Галапагоські острови, де мешкають унікальні види тварин. Саме спостереження за місцевою фауною наштовхнуло Дарвіна на думку про еволюційне походження видів.
23.   В інтернеті існує премія Дарвіна, яку присуджують людям, які померли або стали безплідними дуже дурним способом. Суть премії в тому, що нагороджуваний не передав далі свої гени і тим самим поліпшив генофонд.
24. Теорія еволюції Дарвіна отримала широку популярність ще за життя вченого, і стала майже загальновизнаною в наукових колах. Хоча звичайні люди дуже не хотіли визнавати свій зв'язок з мавпами.
25. Сформована Дарвіном теорія еволюції не стала остаточною, а неодноразово допрацьовувалася і критикувалася в майбутньому. Сучасна визнана вченими концепція називається "синетична теорія еволюції".
 

 

Немає коментарів:

Дописати коментар