середу, 3 березня 2021 р.

З святом 8 березня!

Зараз жінки мріють в свій день відпочити та отримати подарунки у вигляді ювелірних прикрас і гаджетів, а також море компліментів і квітів. А раніше вимагали прав і невтомно ходили на демонстрації.


• Історики розвінчали міф про те, що міжнародне жіноче свято пов'язане з «маршем порожніх каструль», який прокотився по Нью-Йорку 8 березня 1857 року. Насправді, в той недільний день американські текстильниці сиділи по домівках. А красиву легенду про їх протести склали в 1955-му журналісти французької комуністичної газети L'Humanité.

•Перша достовірна згадка про Національний жіночий день відноситься до 23 лютого 1909-го. В останню неділю зими по всьому Нью-Йорку пройшли збори. Тисячі дам захоплено слухали промови знаменитих суфражисток, які виступали за рівність представників обох статей в зарплаті і правах. У ті смутні часи жінки гарували по 10 годин на добу нарівні з чоловіками, але отримували за свою працю вдвічі менше.


•Європа відстала від США на два роки, зате відразу привласнила жіночому дню статус Міжнародного та відзначила його з розмахом. 8 Марта 1911-го на маніфестації за права жінок вийшли понад мільйон людей в Австрії, Данії, Німеччині і Швейцарії. Дами і джентльмени, що до них приєдналися, протестували в тому числі і проти сексуальної дискримінації при прийомі на роботу.


•Одна з авторів свята жінок, німецька комуністка Клара Цеткін, активно залучала до демонстрацій «нічних метеликів». Інтелігентні феміністки ставилися до представниць найдавнішої професії як до жертв несправедливого суспільства. А значить, вони годилися для революційної боротьби.

•З Міжнародного жіночого дня в Росії почалася Лютнева революція. 23 лютого 1917-го (8 березня − за новим стилем) Санкт-Петербург захлиснули натовпи текстильниць, які вимагали «хліба і миру». Через тиждень імператор Микола II зрікся престолу, а тимчасовий уряд пообіцяв ощасливити слабку стать виборчим правом.

• В СРСР Восьме березня став вихідним днем тільки в 1966 році. І лише в 1975-му свято жінок підтримала Організація Об'єднаних Націй.

•8 Березня − офіційне свято в 28 країнах світу, включаючи Афганістан, Камбоджу, Кубу і В'єтнам. У 15 державах цей день оголошено вихідним. Правда, в Китаї, Македонії, Непалі та на Мадагаскарі відпочивають виключно жінки. Чоловіки ж не тільки мають привітати дам, але й працюють, як зазвичай.


Незважаючи на зусилля феміністок, жінки, як і раніше, заробляють в середньому на 24% менше за чоловіків. У країнах Азії образливий розрив досягає 33%. Схоже, рано ще розслаблятися!

Тому, дорогі дами, не соромтеся прийняти дорогий подарунок від свого чоловіка або колег, пити шампанське і трохи бешкетувати, - на те і свято, щоб відзначати!

                                   


Немає коментарів:

Дописати коментар