четвер, 26 серпня 2021 р.

Наші виставки


День пасічника почали відзначати 19 серпня з 1997 року, він встановлений Указом № 815/97 Президента України Леоніда Кучми "на підтримку ініціативи Міністерства агропромислового комплесу України та Спілки пасічників України". Мед - продукт вічності. Він має один з найвищих показників дати зберігання серед харчових продуктів. Уявіть, знайдений в гробницях фараона, запечатаний в глечиках мед, до цього часу залишається їстівним і придатним для вживання. Ця довговічність пояснюється його хімічним складом. Бджільництво – дуже важлива галузь для економіки України. У нашій країні є Інститут бджільництва ім. П. І. Прокоповича, заснований 1989 року, Спілка пасічників. Робота з бджолами захоплює, напевно, будь-кого, хто хоч раз був на пасіці, вдихав медовий аромат, слухав гудіння бджіл-трудівниць, бачив їхні дивовижні «будиночки».
Мед дуже корисний для здоров’я і це помітили давно. Перші свідчення про мед, котрий застосовується для медичних цілей, датується часом стародавньої Месопотамії. Оскільки речовина настільки негостинна для бактерій, її часто використовували для захисту від інфекції при порізах і опіках. Сьогодні мед також використовується в якості природного лікування лупи, виразок шлунка і навіть деяких видів сезонних алергій. Підраховано, що кожна сьома тонна світового меду - українська. На пасіках країни сьогодні «працює» близько п’яти мільйонів бджолиних сімей.


                                                              


                                                                    Зосима і Саватій
                                                              Покровителі бджільництва

Здавна бджола на Україні вважається священною комахою. Це створіння і справді не може не викликати в кого цікавість, в кого здивування, в кого, навіть, острах.
Спостерігаючи за життям бджолиної сім’ї людина знаходила в ньому багато повчального і для себе. Не дивно, що в народі стільки приказок про бджолину працьовитість, рішучість, з якою вони захищають своє житло від сторонніх посягань і, звичайно ж, про мед.
Минали часи і бджола ставала більш зрозумілою, люди почали тримати їх у саморобних житлах, поближче до свого дому. У народі вважають, що саме Зосима і Саватій навчили людей правильно утримувати свою пасіку. Саме при житті цих святих, у п’ятнадцятому столітті крилаті трудівниці почали "приручатись". Тому і не дивно, що на іконах вони зображені з різним пасічним знаряддям того часу: драбиною, вірьовкою, навіть, сокирою чи ножем.
Ікона, яку ви бачите вгорі зображає святих старців, що знімають рій. Чи не здається вам, що вона є одночасно і невеликим посібником для пасічника?
В минулі часи при вході на пасіку обов’язково була ікона з зображенням Зосими і Саватія, а пасічник не помолившись не починав свою працю. Це важливо і сьогодні – на пасіці нічого робити не тільки людині з брудними руками чи в брудному одязі, а і з брудними помислами на душі.

До Дня пасічника відділ документів з економічних, технічних, природничих та сільськогосподарських наук підготував книжково-ілюстративну виставку «Цілющі властивості меду». Тут представлені книги та статті з періодичних видань, де можна знайти відповідь, як треба правильно і раціонально вести пасічне господарство, щоб одержувати від бджіл високоякісний мед та інші корисні продукти бджільництва.

 



1. Бібліотека "Пасіка" № 2, берез.–квіт. 2006. Здоров'я з вулика (продукти бджільництва) / Н. О. Мулявко, О. Ф. Протас. – Київ : Дім, сад, город, 2006. – 38 с.
2. Бібліотека "Пасіка" № 3, 2010. Бджоли лікують / Григорій Приймак. – Київ : Дім, сад, город, 2010. – 71 с.

3. Бібліотека "Пасіка" № 4, листоп.–груд., 2010. Перга / А. Пшеславский. – Київ : Дім, сад, город, 2010. – 80 с.

4. Бібліотека "Пасіка" № 2, 2011. Солодкий, духмяний, цілющий. – Київ : Дім, сад, город, 2011. – 50 с.

5. Бібліотека "Пасіка" № 1–2, 2013. Бджільництво України – галузь з багатою спадщиною і великим потенціалом / В. П. Поліщук, І. І. Головецький, О. М. Лосев ; [голов. ред. М. І. Халимоненко]. – Київ : Дім, сад, город, 2013. – 71 с.

6. Білик Е. В. Великий сучасний довідник бджоляра : 15 000 корис. порад досвідч. пасічників для початківців та професіоналів / Білик Е. В., Данилюк І. Г. – Донецьк : Бао, 2009. – 527 с.

7. Крылов П. П. Пчеловодство : полн. справ. / П. П. Крылов. – Харьков ; Белгород : Клуб Семейного Досуга, 2012. – 414 с.

8. Медова Чернігівщина / [ред. і упоряд. Микола Будлянський]. – Чернігів : Десна, 2013. – 191 с.

9. Поль Ф. Советы опытного пчеловода / Фридрих Поль ; [пер. с нем. Э. Бутенко]. – Харьков ; Белгород : Клуб Семейного Досуга, 2013. – 126 с.

10. Продукты пчеловодства: 1200 полезных советов / сост. В. П. Забоенков. – Донецк : БАО, 2003. – 189, [1] с.

11. 500 советов пчеловоду : профессионалы рекомендуют / [сост. П. П. Крылов]. – Харьков : Клуб Семейного Досуга, 2013. – 254 с.

12. Скуратівський В. Кухоль меду / В. Скуратівський. – Київ : Дім, сад, город, 1998. – 121 с.

13. Ульянич Н. В. Православное лечение продуктами пчеловодства, лекарственными растениями и молитвами : (советы и рецепты) / Н. В. Ульянич. – Киев : Основа, 2006. – 519 с. – Книга про здоровье.

14. Универсальная энциклопедия практикующего пчеловода / [Баламутов М. Е. ; худож. Альбрехт Е. И.]. – Донецк : БАО, 2010. – 335 с.

Періодичні видання

1. Адамчук Л. Мед в оздоровчому харчуванні / Леонора Адамчук // Пасіка. – 2020. – № 5. – С. 22–23.

2. З нагоди 245-ї річниці з дня народження Петра Прокоповича // Пасіка. – 2020. – № 8. –  С. 2–3 : іл. – В ст. використ. матеріали прес-центру Бахмацької РДА та Черніг. обл. філармон. центру фест. та концерт. прогр.

3. Зова В. Кращі ліки від усіх хвороб / Вікторія Зова // Пасіка. – 2021. – № 6. – С. 28.

4. Конрад Р. Потенціал прополісу у боротьбі з Ковід-19 / Росс Конрад ; пер. М. Горніч // Пасіка. – 2020. – № 12. – С. 19–20. – Журн. Bee Culture, листоп. 2020 р.


Немає коментарів:

Дописати коментар