13 листопада — Міжнародний день сліпих
13 листопада у світі відзначається Міжнародний день сліпих. Ця дата покликана привернути увагу здорових людей до проблем тих, хто втратив зір і опинився у важких життєвих обставинах.
13 листопада 1745 року у Франції народився Валентин Гаюї – відомий педагог, який вперше продемонстрував свій метод навчання сліпих за допомогою придуманого ним шрифту. Він створив при школі друкарню і видав у ній декілька книг рельєфно-лінійним шрифтом. Це були перші книги для сліпих. У 1784 році в Парижі на свої власні кошти в своєму приватному будинку він відкрив першу в світі школу для сліпих дітей під назвою «Майстерня трудящих сліпих». За книгами Валентина Гаюї незрячі навчалися аж до 1829 року, коли Луї Брайль винайшов шрифт.
Пам'ятник Валентину Гаюї перед Інститутом молодих сліпихВраховуючи титанічну роботу Валентина Гаюї, який робив все, щоб покращити якість життя незрячих людей, Всесвітня організація охорони здоров’я прийняла рішення в день його народження – 13 листопада щороку відзначати Міжнародний день сліпих.
За даними ВООЗ, близько 300 мільйонів людей в світі страждає від порушень зору, з них майже 40 мільйонів незрячі. Щорічно кількість сліпих зростає на 1-2 млн. осіб, адже що п’ять секунд втрачає зір один дорослий, а кожну хвилину – 1 дитина.
Основні патогенні чинники, що ведуть до порушення зору:
– генетичні – в 75% зорових порушень: місцеві і загальні інфекції, нейроінфекції, порушення обміну речовин, спадкові захворювання (катаракта, природжена глаукома, атрофія зорового нерва, короткозорість),
– травми й аномалії розвитку очного яблука,
– зовнішні і внутрішні негативні дії, що мали місце в період вагітності,
захворювання периферичних відділів ока – рогівки, кришталика.
Також вчені пов'язують збільшення кількості сліпих і слабозорих людей з посиленням тиску на зір - в першу чергу через поширення безлічі гаджетів і технічних новинок. Люди знаходяться під їх впливом з дитинства, а захворювання очей зазвичай виникають в ранньому віці. ВООЗ звертає увагу урядів всіх країн на проблему збереження зору. В організації підкреслюють, що 80% всіх випадків сліпоти можна було б уникнути в разі своєчасної профілактики та лікування. Раннє виявлення порушень зору, їх корекція і спеціалізоване навчання, дає можливість повноцінного розвитку здорової зрілої особистості.
В Україні точної офіційної статистики щодо кількості людей з порушеннями зору немає, за неофіційними даними, – це приблизно 100 тисяч людей, з них понад 10 тисяч – діти. До речі, для України проблема дитячої сліпоти і порушення зору є вкрай актуальною, оскільки дитяча сліпота і слабкий зір в нашій країні займає 4 місце серед основних причин інвалідності дітей.
Міжнародний день сліпих відзначається з особливим розумінням, відповідальністю і бажанням привернути увагу суспільства, всіх небайдужих до потреб сліпих, допомогти їм адаптуватися в житті.
Цього дня офтальмологи закликають всіх громадян України не бути байдужими, звернути увагу на людей, які втратили зір і потребують підтримки і допомоги.
Як зберегти зір?
Регулярно відвідуйте офтальмологічні кабінети в поліклініках, де вам проведуть обстеження на сучасному діагностичному обладнанні. Багато захворювань, наприклад, глаукому, краще діагностувати якомога раніше, щоб зберегти зір надовго.
Правильно обладнайте своє робоче місце, організуйте освітлення, підберіть зручні меблі.
Робіть гімнастику для очей. Вона дуже ефективна не тільки для профілактики, але і на ранніх стадіях ослаблення зору. В окремих випадках гімнастика для очей допомагає домогтися навіть поліпшення зору і запобігає більш серйозним ураженням очей.
Якщо вам рекомендовано носити окуляри, не забувайте ними користуватися. Правильно підібрані окуляри створюють більш комфортний стан для очей та послаблюють навантаження на очні м'язи.
Якщо ви користуєтесь контактними лінзами, підбирайте їх в кабінеті лікаря і дотримуйтесь правил догляду за ними.
Вживайте в їжу продукти, що дозволяють зміцнити судини сітківки: чорницю, смородину, моркву, виноград.
Якщо у вас короткозорість, включіть в раціон печінку тріски, сир, зелень. А для живлення і захисту сітківки споживайте продукти, що містять велику кількість антиоксидантів: бобові, риба, рослинні олії і спеції. Не зловживайте гострою і солоною їжею. Збалансований раціон харчування, до якого включено багато овочів і фруктів, запобігатиме захворюванням очей.
Найважливіше
До порушень зору може привести не тільки робота за комп'ютером, але і шкідливі звички: паління і вживання алкоголю. Вразливими до офтальмологічних захворювань є особи, які страждають на цукровий діабет та серцево-судинні патології. Як відомо, ці поширені недуги – це хвороби способу життя, яким можна запобігти. Щоб зберегти хороший зір надовго, не забувайте про профілактичні огляди. Щонайменше раз на три роки відвідуйте офтальмолога, робіть гімнастику для очей і вживайте продукти, що дозволяють зміцнити судини сітківки.
Пам’ятайте! Зір - це величезна цінність людини!
Те, як ви будете споглядати навколишній світ, залежить тільки від вас!
Бережіть себе та своїх близьких!
Що це за день?
Всесвітній день доброти (World Kindness Day) – міжнародний день, який відзначається щорічно 13 листопада. День доброти – чудова можливість знайти час на хороші вчинки для людей та тварин. Добро врятує світ та з’єднає народи, тому що воно закладене в людській природі, саме тому робити гарні вчинки може кожен. Творити добро зовсім не важко, але в результаті люди наповняться співчуттям та добротою один до одного.
Як виникла ідея відзначати Всесвітній день доброти?
День доброти бере свій початок з 1997 року, коли в Японії створився волонтерський «Всесвітній рух за доброту» (World Kindness Movement), котрий не мав релігійного та політичного напрямків. Спочатку в нього входили лише представники тихоокеанського регіону, але пізніше географію істотно розширили.
13 листопада 1998 року в Токіо відкрилась перша конференція Всесвітнього руху доброти, цю дату й залишили для щорічного святкування. Але офіційно Всесвітній день доброти заснували 18 листопада 2000 року на ІІІ конференції Руху доброти у Сінгапурі.
Нині цей світлий день відзначається у 28 країнах, на усіх континентах. У святкуванні беруть участь США, Канада, Японія, Франція, Італія, Індія, Нідерланди, Нова Зеландія, Непал, Нігерія, Південна Корея, Сінгапур, Великобританія, ОАЄ; кожного року список країн поповнюється. Даних про офіційне святкування в Україні, на жаль, немає, але це не заважає розповсюджувати добру традицію та робити гарні вчинки.
14 листопада — День операційної медичної сестри
День операційної медичної сестри (Operating Room Nurse Day ), що відзначається щорічно 14 листопада, – це професійне свято медичних працівників, данина поваги відданим своїй справі помічникам хірурга, які відіграють вирішальну роль в успішному проведенні операцій і догляді за пацієнтами в операційній палаті. Ці професіонали є основою хірургічної команди, забезпечуючи стерильне середовище, готуючи пацієнтів та завжди напоготові хірургам.
Подія походить зі США, саме там вперше було офіційно визнане значення операційних медсестер. У 1989 році губернатором штату Айова Террі Едвардом Бранстадом, який встановив день вшанування цих життєво важливих членів медичної команди.
У Європі професійне свято операційних медсестер відзначається 15 лютого – Європейський день операційної медичної сестри.
Професія медсестри бере свій початок ще з 300 року н.е. Однак саме запровадження Флоренс Найтінгейл сучасної системи медсестринства у 19 столітті стало революцією в цій галузі. До 1949 року спеціалізація операційних медсестер була визнана як окрема, через унікальні навички та обов’язки цих фахівців.
Медичні сестри операційних, або періопераційні медсестри, беруть участь у догляді за пацієнтами до, під час і після хірургічного втручання. Їхні ролі еволюціонували з розвитком хірургічної медицини, що призвело до диференціації конкретних функцій в операційній:
• Операційна медсестра: Керує загальним доглядом під час операції, забезпечуючи задоволення потреб пацієнта.
• Інструментальна медсестра: Підтримує стерильність інструментів, передає їх хірургам і веде точний підрахунок.
• Медична сестра з анестезії: Забезпечує догляд за пацієнтами, які оговтуються від анестезії після операції.
• Перший асистент медичної сестри: працює безпосередньо з хірургом, надаючи практичну допомогу та полегшуючи хірургічну процедуру..
День операційної медичної сестри – це можливість відзначити важку працю, відданість і майстерність цих важливих медичних працівників. Їх відданість справі догляду за пацієнтами та роль в успіху хірургічних процедур роблять їх справжніми героями в системі охорони здоров’я.
Немає коментарів:
Дописати коментар